Mérlegen a világ
Írta: Joe Kita
A Reader's Digest nemzetközi kutatása alaposan körbejárja az elhízás problémáját. Az egyértelműen kiderült, hogy a magyarok több szempontból is kilógnak a sorból
Sokan emlékezhetnek azokra a tévés kampányokra, amelyekben azért könyörögtek a nézőknek, hogy segítsenek az éhezés elleni világméretű küzdelemben. Nos, mostanában különös fordulatot tapasztalhatunk. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tavaly őszi jelentése arról számol be, hogy immár többen halnak meg túlsúlyosság következtében, mint alultápláltság miatt. Sajnos az éhezés továbbra is jelentől probléma, de a túlzott étvágy ma már jobban veszélyezteti az emberek életét.
A WHO statisztikája szerint a Földön csaknem egymilliárd ember túlsúlyos, közülük 350 millióan elhízottak. Évente mintegy 2,5 millió haláleset tulajdonítható ennek. És nyugtalanítóbb, hogy közel 18 millió öt év alatti gyermek túlsúlyos. Vajon mikor tűnik majd fel a tévében olyan reklám, amelyben dundi apróságok képeit mutogatva kérlelnek bennünket, hogy segítsünk nekik a kövérség legyőzésében?
A Reader's Digest globális közvélemény-kutatást indított, hogy jobban megértsük a jelenséget, illetve reményeink szerint elősegítsük a helyzet megoldását. Tizenhat országban csaknem 16 ezer főt kérdeztek ki, hogy megismerjék a testsúllyal és fogyással kapcsolatos véleményüket. Statisztikai körképünk bemutatja azt az országot, ahol egyáltalán nem nagy ügy a kövérség, és azt a helyet, ahol leginkább divat a soványság. Rávilágít, hogy akad nemzet, amelyik Amerikát okolja az elhízottságért, és van olyan, amelyik főként önmagában keresi a hibát. Számaink jelzik, kik fogyókúráznak, kik szednek e célra tablettát, és kik hallgatnak leginkább (vagy legkevésbé) az orvosokra. És feltárják, miben különbözik a férfiak és a nők hozzáállása.
Tartson velünk, hogy kiderítsük, hogyan tekintenek földünk lakói az elhízottságra - és ami ennél is fontosabb, mit tesznek ellene.
Ahol leginkább tisztában vannak az elhízás veszélyeivel
Finnország
Az 1970-es években világviszonylatban Finnországban okozta a legtöbb ember halálát szívbetegség, és ez gyakorta az elhízottságból eredt. Ma már nincs így. Az étrenddel, testmozgással, valamint a dohányzás ártalmaival kapcsolatos közegészségügyi felvilágosító kampány segítségével az elmúlt három évtizedben a munkaképes korú népesség körében 80%-kal csökkent a szívbetegség miatti halálozás, és ez átlagosan csaknem tíz évvel hosszabbította meg a finn átlagember életét.
Dr. Pekka Puska, a helsinki Nemzeti Egészségügyi és Népjóléti Intézet vezérigazgatója szerint a fordulat egyik kulcsát az olyan kezdeményezések jelentették, mint a "Szokj le, és nyerj!" vetélkedősorozat: a városok versenyre keltek a díjakért azon az alapon, hogy hol hányan hagyják abba a dohányzást vagy csökkentik koleszterinszintjüket - esetleg adnak le néhány centit a derékbőségükből. Felmérésünk megállapította, hogy a finnek 83%-a legalább egy ízben megpróbált már lefogyni, és ez az adat legalább 10%-kal meghaladja a bármely más országban észleltet. Ezzel szemben Magyarországon alig 24% próbálkozott valaha is a fogyással. A nők 33%-a tett így, míg a magyar férfiak a földkerekségen (vagy legalábbis a vizsgált országokban) a legpasszívabbak ebből a szempontból: mindössze 13%-uk tett valaha is kísérletet testsúlya csökkentésére.
Ahol a leginkább nyomasztónak érzik a soványságkultuszt
Brazília
Ez a földkerekség egyik leginkább "testtudatos" vidéke. Rióban, ahol a karnevál idején vagy a strandon a lehető leghiányosabban illik öltözni, valóságos testkultusz érvényesül - és a kifogástalan külső megjelenés igényét sokan tehernek érzik. Felmérésünk azt mutatja, hogy a brazilok 83%-a szerint túl sokat foglalkoznak a testsúllyal. Talán ez megmagyaráz az országot illető néhány tényt: 2001-től 2005-ig megkétszereződött a fogyasztótablettát szedők száma, virágzik a plasztikai sebészet, az orvosok még lábujji zsírleszívást is vállalnak (ennek következményeként a lábujjak "jobban dekoltálttá" válnak).
A magyarok alig 28%-a szerint esik túl sok szó a kilókról, ebben a tekintetben a vizsgált országok ranglistáján az utolsó helyen állunk.
Ahol az asszonyok leginkább szeretnék, hogy a férjük lefogyjon
Egyesült Államok
A férjezett amerikaiak több mint fele (51%) szeretne soványabb házastársat, míg a nős amerikaiak 47%-a vágyik karcsúbb párra. Különös módon az amerikai nők több mint kétharmada (68%) jelentette ki, hogy véleménye szerint kultúrájuk túl nagy hangsúlyt fektet a testsúlyra - vagyis azt lehet mondani, hogy könnyebben elfogadják a pocakot, ha az nem az ő uracskájukon domborodik.
Ahol a férfiak leginkább szeretnék, hogy a feleségük lefogyjon
India
Az indiai férfiak mintegy fele (48%) ismerte el, hogy elégedetlen a hitvese alakjával, míg az indiai nőknek szinte közel ekkora hányada, 46%-a mondta ugyanezt a ház uráról. Ebben talán az az egyetlen örömhír, hogy legalább mindenki egyaránt elégedetlen. Az elégedetlen indiai férjeket a már említett egyesült államokbeliek követik a ranglistán, majd a finnek, az ausztrálok, a brazilok és a kanadaiak következnek.
Ahol a leginkább olyannak szeretik az embert, amilyen
Magyarország
Mi, magyarok nemcsak kevésbé érezzük úgy, hogy a súlyunk közrosszallás tárgya (csak 28% mondta, hogy az országban túl sokat foglalkoznak a testsúllyal), de még a házasságban élők is hajlamosabbak megelégedni párjuk alakjával, mint bármely más vizsgált nép fiai és lányai. A magyar férfiak csupán 11%-a, a nők 14%-a vélte úgy, hogy a házastársuk visszafoghatná az evést.
Ahol a legtöbb fogyitablettát szedik
Kína
A kínaiak 37%-a vallotta be, hogy testsúlycsökkentő készítményt szed. Szakértők szerint Kínában fokozódik a testtudatosság, és a fogyasztótablettákban gyors és divatos módszert látnak az eszmény megvalósítására. Ezek a szerek azonban végzetessé válhatnak, mivel gyártásuk ellenőrizetlen körülmények között folyik. Felmérésünk szerint a nők majdnem minden országban inkább hajlanak az efféle segédeszközök igénybevételére, mint a férfiak. (Kínában például 48 és 18%). Szintén hamar nyúlnak a tablettához a brazilok, az oroszok és a mexikóiak.
A magyarok jóval kisebb arányban folyamodnak ehhez a módszerhez: csak 10% szed fogyitablettát, a nők 12 és a férfiak 3%-a.
Ahol leginkább fittyet hánynak az orvosra
Svájc
Amikor világszerte azt firtattuk, miért próbálnak lefogyni az emberek, az orvosi tanács nem került valami előkelő helyre a listán. Orvosuk buzdítását a svájciak méltatták legkevésbé figyelemre (mindössze 11%-uk jelölte meg ezt késztetésként). A legnagyobb figyelmet a mexikóiak (46%) és a franciák (39%) tanúsították.
A magyarok alig 15%-a állította azt, hogy orvosa segítette meggyőzni a súlyleadás szükségességéről. Érdekes módon a magyar férfiak sokkal nagyobb arányban (27%) hallgattak a szakember szavára, mint a nők (11%).
Ahol továbbra is el akarják füstölni a kilókat
Oroszország
Az étvágycsökkentő dohányzást világszerte ostoba, előnytelen cserének tartják, egyes országokban mégis tartja magát ez a sajátos szokás, így Mexikóban, Kínában, a Fülöp-szigeteken és különösen Oroszországban. Az orosz férfiak csaknem egynegyede és a nők egyötöde (23 és 18%) vallotta be, hogy fogyás céljából cigarettázik.
Szerencsére a magyarok alig 6%-a nyilatkozott így, érdekes módon a férfiak közül csak egy statisztikailag elenyésző kisebbség, míg a nők 7%-a mondta azt, hogy cigarettával őrzi az alakját.
Ahol ki-ki leginkább önmagát hibáztatja a kövérségért
Fülöp-szigetek
A filippínók őszintesége dicséretre méltó: nem kevesebb, mint 95%-uk mondta, hogy élvezi a jó falatokat, és 82%-uk ismerte el, hogy egyszerűen nincs akaratereje ellenállni. Olyannyira nincs, hogy csupán 38%-uk próbált valaha is leadni a súlyából.
Nálunk, magyaroknál 59% okolja az ellenállhatatlan ételeket a maga pufókságáért, és a mozgáshiányra is csaknem ennyien hivatkoznak (56%).
Ahol leginkább a szüleik számlájára írják
Oroszország
Az oroszok elképesztően nagy hányada, 70%-a rója fel leginkább a génjeinek, hogy a kelleténél néhány számmal nagyobb ruhákba fér csak bele. Utánuk a németek (61%) és az indiaiak (50%) következnek. A magyarok 28%-a hibáztatja a papát és a mamát.
Ahol leginkább az amerikaiakat tartják ludasnak
Franciaország
A franciák minden más vizsgált ország lakóinál inkább mutogatnak az amerikai étkezési szokásokra és gyorsélelmiszerekre mint a hazájukban vastagodó derekak fő okaira.
A magyarok negyede (26%) gondolja úgy, hogy a gyorsétkezdék felelősek az elhízásért. A nők és a férfiak szinte egyforma arányban vélekednek így. Érdekes módon ebben a kérdésben is "kilóg a sorból" a magyarok véleménye, ugyanis az összes többi vizsgált országban jóval többen hibáztatják az Amerikának tulajdonított étkezési szokásokat - még az Egyesült Államokban is!
Ahol a legegészségesebben viszonyulnak a fogyáshoz
Mexikó
Szinte minden mexikói (93%) megpróbált már egészségesebb étkezésre átállni, hogy leapassza a pocakját, és 86%-uk a testmozgással is kísérletezett. Mexikóban minden más vizsgált országnál jobban tudják, mi a teendő, még ha polgárok ezt a tudást nem mindig ültetik át a gyakorlatba (a Mexikói Országos Közegészségügyi Intézet szerint a mexikóiak körülbelül 70%-a túlsúlyos vagy elhízott).
A magyarok mindössze 58%-a próbált már egészségesebben étkezni, 38%-uk próbálkozott a kondizással, de 75% továbbra is a koplalásra hagyatkozik (míg a mexikóiaknak csak 55%-a). Ezekkel az adatokkal ismét a mezőny végén vagyunk, hiszen a többi vizsgált országban többen próbáltak már áttérni egészségesebb étrendre, a koplalást viszont mi tartjuk a legnagyobb arányban eredményesnek.
Ahol a kilók leginkább állnak a karrier útjában
India
Az indiaiak 67%-a mondta azt, hogy a túlsúlyosság "erősen akadályozza" a szakmai előrejutást. Ez legalább tíz százalékkal több, mint bármely más vizsgált országban. Ráadásul a fogyókúrázók 41%-a azt állítja, hogy az előléptetés vágya hajtja. Ez pedig egyike azon kevés területnek, amelyen a férfiak nagyobb arányban (52%) éreznek nyomást a vékonyodásra, mint a nők (31%). Németországban és a Fülöp-szigeteken is elterjedt az a felfogás, hogy a többletkilók zsákutcát jelentenek a munkahelyen.
A magyarok 15%-a gondolja úgy, hogy a túlsúly meghiúsíthatja a karriert.
Ahol a túlsúlyos nők a legtöbbet küszködnek
Egyesült Államok
A legtöbb helyen a megkérdezettek javarészt egyetértettek azzal, hogy a túlsúlyosnak lenni egyaránt nehéz nőknek és férfiaknak, Magyarországon például 62% gondolkodik így. De vannak kivételek. Kínában például úgy gondolják, hogy a pocak egyik nemnek sem okoz semmiféle gondot, az Egyesült Államokban pedig a válaszadók majdnem fele (48%) annak a véleményének adott hangot, hogy a nők esetében nagyobb hátrány a túlsúly.
Ahol a kövérség a leginkább zavarja a nemi életet
Ausztrália és Mexikó (holtversenyben)
E két országban az emberek többsége (52%) szerint a kövérség "erősen akadályozza" a jó hangulatot az ágyban.
Érdekes, hogy ebből a szempontból megint csak mi, magyarok véljük legkevésbé számottevőnek a kilókat: csak minden hetedik magyar megkérdezett (15%) jelentette ki, hogy őt egyáltalán nem zavarja a túlsúly az ágyban.
Egyébként a férfiak minden országban hajlamosabbak fontosságot tulajdonítani e tekintetben a testsúlynak, mint a nők, nálunk például a férfiak 21%-a mondja, hogy a háj a hancúrozás akadálya, míg a nőknek csak 10%-a véli így.

A Reader's Digest felméréséhez kapcsolódva a
magazin szerkesztői 25 országban tették próbára az emberek türelmét,
kiderítendő, tisztában vannak-e a saját testsúlyukkal, illetve milyen gyakran
méredzkednek. Mi, magyarok ismét valami különlegessel vetettük észre magunkat a
nemzetközi mezőnyben.
Hajlandó elárulni, hány kilót nyom, azután bizonyítani? Huszonöt országban - Argentínától Horvátországon át Thaiföldig - több százan pontosan ezt tették, amikor tavaly novemberben megkérdezték őket a Reader’s Digest szerkesztői. Videokamerával és fürdőszobamérleggel ellátva Párizsban, Sanghajban, Stockholmban, Moszkvában, New Yorkban és húsz más nagyvárosban 481 embert állítottak meg ezzel a merész kérdéssel: - Ön hány kiló?
Ezután arra kérték őket, hogy lépjenek a mérlegre.
Bár felmérésünk távolról sem tudományos igényű, azért érdekes eredményeket hozott. Válaszadóink nagy hányadának sikerült egy-két kilós pontossággal megbecsülnie a testsúlyát. Sőt Argentínában, Tajvanon és Thaiföldön szinte az összes megkérdezett legfeljebb egy kilót tévedett.
Nem meglepő, hogy tajvani válaszadóink 100
százaléka mondta azt, tart otthon mérleget - őket a finnek (89 százalék) és a
németek (86 százalék) követik. Úgy tűnik, a tajvaniakat rögeszmésen
foglalkoztatja a testsúlyuk; a megkérdezettek több mint egyharmada azt mondta,
hogy naponta méredzkedik.
A magyarok nem érnek rá a mérleggel pepecselni; a megkérdezettek 59 százaléka mondta, hogy "soha" nem méri a súlyát, és csak a felüknek van mérlege.
A brit válaszadóinknak pedig csak 20 százaléka vallotta magát mérlegtulajdonosnak. A britek ugyanakkor azok, akik a leginkább húzódoztak a részvételtől - a megszólított 90 londoni közül 80-an zárkóztak el tőle. A nők zöme elutasított bennünket, sőt néhányan akkor gondolták meg magukat, amikor előkerült a mérleg.
Ezzel szemben Rióban, a híres ipanemai tengerparton senki sem tagadta meg sem az interjút, sem azt, hogy a mérlegre lépjen. Az egyik brazil, aki alábecsülte a súlyát, rögtön behúzta a hasát, miután közöltük vele az eredményt. A legtöbben azonban büszkélkedtek formás, jó erőben lévő, napbarnított testükkel.
- Sokat törődünk a fizikumunkkal, és nem
ijedünk meg a mérlegtől - magyarázza brazil kiadásunk szerkesztője, Sérgio
Charlab.
A New York-iak, akiket a manhattani központi vasúti pályaudvaron kérdeztünk meg, habozás nélkül a mérlegre léptek. Egyesek azonban New York-i jellegzetességként ingerültek voltak.
- Rossz a mérlege! Biztosan rossz! - hajtogatta Kathryn MacDonaldnek, a Reader’s Digest riporterének egy asszony, aki két kilóval becsülte alá a súlyát.
Azt is megkérdeztük, hogy az emberek "túl soványnak", "normálisnak" vagy "túlsúlyosnak" tartják magukat. Spanyolországban tartották magukat a legkevesebben túlsúlyosnak (15 százalék), utánuk Ausztrália és Finnország következett (20, illetve 27 százalékkal).
Indiában többen mondták magukat túlsúlyosnak (60 százalék), mint bárhol máshol, utánuk Mexikó (52 százalék), Thaiföld, Horvátország és Kanada (50-50 százalék) következett. Kedvenc válaszunkat egy angol férfitól kaptuk, aki pillanatnyi fontolgatás után így felelt: - A fentiek közül egyik sem. Én szexi súlyú vagyok!
A video megtekintéséhez Flash Player 9 szükséges.
Letöltéshez kattintson ide.
A "Lépésről lépésre" módszer segítségével azonban egy 12 hetes kúra során rengeteg gyakorlási lehetőséggel sajátíthatja el a súlycsökkentés egyszerű fortélyait.



