Csúcsforgalomban a busz peronján szorong sokadmagával. Riadtan látja, hogy egy közeli ülőhelyről épp felkászálódik egy erősen túlsúlyos utastárs, aki leszállni készül. Mivel középen áll, tehetetlen: úgy összepréselik, hogy elakad a lélegzete is.
Hasonló helyzet a szervezetben is bekövetkezhet, például a csukló területén, ahol az ujjhajlító izmok inai és a középideg szorosan összecsomagolva egy olyan csontos vájatban futnak, amelyet felülről egy inas szövetlemez vagy szalag véd. Ha az egyik ín megdagad, terjedelme csak a szomszédok rovására nőhet. A középideg (szaknyelven nervusz medianusz) nyomás alá kerül. Ez a csuklóalagút-szindróma.
E kórkép hátterében főként a túlerőltetés, a rosszul beidegződött mozdulatok állnak. Természetesen a csuklót érintő anatómiai elváltozások (például csonttörés vagy ficam) szintén kockázati tényezőt jelentenek.
A csuklóalagút-szindróma jellegzetes tünete az első három ujjat, illetve a gyűrűsujj felét érintő zsibbadás, fájdalom, áramütésérzés, vagy e három tünet kombinációja. A panaszok pihentetésre enyhülnek – legalábbis a betegség kezdeti szakaszában. Később a panaszok állandósulnak, az ideg által ellátott izomzat sorvadni kezd, az illető nehezebben tud fogni. Ezért nem érdemes halogatni a kivizsgálást.
A könyök sem ússza meg |
A terápia során egyrészt az esetlegesen a háttérben álló állapotot kezelik, másrészt az idegre ható nyomást csökkentik. A csukló tartós rögzítése a kezdeti szakaszban hatásos. Ilyenkor hasznos a gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése is, esetleg az érintett terület injekciós kezelése.
Ha ez nem hatásos, ambuláns műtétre kerül sor: a csontos vájat tetején átvágják az inas szalagot, hogy csökkenjen a nyomás. A panaszok ezt követően hetek-hónapok alatt múlnak el. A gyógyulást gyógytorna segíti.
Hozzászólás