Íme, tíz lehetséges vészhelyzet, mindegyikhez három lehetséges megoldást javasoltunk. Jelölje be a megfelelőnek vélt választ, majd gördítsen lejjebb és ellenőrizze, hogy azt tenné-e, amit a szakértők javasolnak. Ugyanezeket a kérdéseket korábban kiválasztott olvasóinknak is feltettük egy exkluzív felmérés keretében – nézze meg, jobban teljesít-e az átlagnál!
1. Barátaival a hegyekben túrázik. Az égen gyülekező felhőkből heves zivatar keletkezik, és csapkodnak a villámok. Mi tesznek?
a) Menedéket keresnek egy kiugró szikla alatt.
b) Keresnek egy mélyedést, és végigfekszenek benne.
c) Nyílt területen lekuporodnak.
Irány a megoldás!
2. Békés természetű kutyájára rátámad egy másik eb, és pillanatok alatt dühödt verekedés kerekedik. Mit tesz ön és a másik kutya gazdája?
a) Orrba vágja a támadó kutyát a pórázzal.
b) A kutyákra önt egy vödör vizet.
c) Felemelik a kutyák hátsó lábát.
Irány a megoldás!
3. Piknikezik a család, ám egyszer csak tízéves kislányát megcsípi egy méh. A fullánk ott marad a gyermek karjában. Mi tesz vele?
a) Csipesszel kihúzza.
b) Kikaparja a körmével.
c) Óvatosan kinyomkodja az ujjával.
Irány a megoldás!
4. Békésen szunyókál a nyugágyban, amikor megjelenik a szomszédja egy erősen vérző, mély sebbel, amelyből üvegdarab áll ki. Mit tesz ön?
a) Egyforma erővel összenyomja a seb két oldalát.
b) Óvatosan kihúzza a sebből az üvegdarabot.
c) Szorítókötést készít a seb és a szív között.
Irány a megoldás!
5. A tengerparton vagy egy mocsaras területen sétálva véletlenül futóhomokra vagy iszapba lép, és süllyedni kezd. Mit tesz?
a) Mellúszó tempókkal „előre úszik” a mélyedés széléig, de a fejét végig a felszín fölött tartja.
b) Hátraveti magát, és lebeg a felszínen.
c) Erőteljesen tapossa a laza talajt, egyenesen tartja magát, és segítségért kiált.
Irány a megoldás!
6. Szürkületkor ismeretlen úton autózik. Siet, hogy visszatérjen a szállására, és összekoccan egy traktorral. A balesetben mindketten hibásak. Az ön autójának fényszórói összetörtek, így nem tud továbbmenni. Mit tesz ezután?
a) Elfogadja a traktoros ajánlatát, hogy bevontatja a saját garázsába.
b) Megbeszéli a másik féllel, hogyan rendezzék a kárt.
c) Megkérdezi, hol a legközelebbi telefon.
Irány a megoldás!
7. Két barátjával egy evezős csónakban ül, amely messze kisodródott a tengerre, ráadásul sötétedik is. Mindegyiküknél egy fél üveg víz van és két-két sajtos-sonkás szendvics. Sejtelmük sincs róla, mikor fogják megmenteni magukat. Mi a legokosabb, amit tehetnek?
a) A tengerbe dobják a szendvicseket.
b) Megeszik a szendvicseket, és megisszák a vizet.
c) A szendvicseket és a vizet is gondosan beosztják.
Irány a megoldás!
8. Autóval menekülnek egy erdőtűz elől, ám egyszerre csak azt látják, hogy az út visszakanyarodik a lángok felé. Mit tesznek?
a) Kiszállnak, betakarják a fejüket és a testüket, majd az autó alá fekszenek.
b) Kiszállnak, keresnek egy tisztást, ahol lefekszenek, és szőnyeget vagy kabátot borítanak magukra.
c) Felhúzzák az ablakokat, és az autóban maradnak.
Irány a megoldás!
9. Párjával egy motelban szálltak meg Törökországban. Hajnali háromkor arra ébrednek, hogy az épület rázkódik. Mit tesznek?
a) Kiszaladnak a szabadba.
b) Az ágy alá rejtőznek.
c) A fürdőszobába mennek, és befekszenek a kádba.
Irány a megoldás!
10. Tizenéves fia egy balszerencsés sportbaleset után foghíjas vigyorral lép be a lakásba, és átadja kitört metszőfogát. Mit tesz a foggal?
a) Tejbe teszi.
b) Kidobja.
c) Szénsavas üdítőbe teszi.
Irány a megoldás!
Válaszok
1. c. – Ne álljanak be kiugró szikla vagy magas fa alá, mert ezek vonzzák a villámokat – tanácsolja a százhalombattai Somkúti Nándor magashegyi túravezető. – Szabaduljanak meg fémtárgyaiktól, például a csővázas hátizsáktól, és ne mozogjanak, hanem egy nyílt, egyenes felszínű terepen ülve vagy guggolva várják meg a vihar végét. – Íme, néhány további hasznos tanács zivatar esetére. A megkérdezetteknek egyébként csak 15 százaléka válaszolt helyesen a kérdésre. Vissza a következő kérdéshez!
2. c. A megkérdezettek 31 százaléka felelt helyesen. A válaszolóknak több mint a fele a pórázt használná az indulatok megfékezésére. – Ne tegyék, mert ez agressziót válthat ki – tanácsolja Korom Gábor budapesti kutyakiképző mester, iskolavezető. – A hideg víz meglepi ugyan az ebeket, de ettől valószínűleg nem engedik el egymást. A megoldáshoz a két gazdának egyszerre kell cselekednie: legjobb, ha kihúzzák az ebeket a lábuknál vagy az ágyékuknál és a nyakörvüknél fogva, miközben felfelé emelik őket. A szájuk elé nem szabad nyúlni, mert akár a saját gazdájukat is megharaphatják. Vissza a következő kérdéshez!
3. b. A megkérdezettek mindössze 1,8 százaléka jelölte be a helyes választ. 56 százalék inkább óvatosan kinyomkodná az ujjával a fullánkot. – A legfontosabb, hogy megszabaduljunk a bőr alá szorult idegen testtől, mert az gyulladást okozhat – magyarázza dr. Hibbey Csaba tatabányai baleseti sebész főorvos. – Ha a körmével vagy egy bankkártyával lekapargatja a fullánkról az azt fedő vékony bőrréteget, könnyen ki tudja emelni. Csipesszel csak akkor van esély az eltávolításra, ha a fullánk vége kilóg. Ilyenkor ügyelni kell arra, hogy megfelelő irányba próbálja meg kihúzni. Arra kicsi az esély, hogy nyomkodással szabad utat talál neki, sőt duzzanatot is előidézhet. Vissza a következő kérdéshez!
4. a. – Alapszabály, hogy a sebbe mélyen befúródott tárgyat nem szabad kivenni, mert az ezzel való próbálkozás további sérüléshez vezethet – mondja dr. Hibbey Csaba. – Talán emlékeznek rá: Rejtő Jenő egyik regényhőse is késsel a hátában közlekedett, míg szakszerű ellátást nem kapott… De félretéve a tréfát: az elsősegélynyújtás során a végtagok sérülését okozó kiálló tárgyat két oldalról steril gézlapokkal kell körbevenni, és csúszásmentesen fedni. Szorítókötéssel laikusok ne próbálkozzanak, mert fennáll a veszély, hogy vénás pangást, illetve a korábbinál bővebb vérzést idéznek elő. – A válaszadók 61 százaléka a szorítókötést tartja helyesnek, és mindössze 10 százalékuk próbálkozna a helyes megoldással. Vissza a következő kérdéshez!
5. b. Amint észreveszi, hogy süllyed, dobja hátra magát. – Így testsúlya a lehető legnagyobb felületen oszlik szét – magyarázza a miskolci Gyurkó Gábor, a Katasztófa Elhárítási Csoport technikai vezetője. – Ne rúgkapáljon vagy „ússzon”, mert a lendületes mozgás miatt gyorsabban fog süllyedni. Ha tud, bújjon ki a cipőjéből, mert mezítláb nagyobb esélye van a menekülésre. Utána óvatosan próbáljon kigurulni a szilárd talajig, vagy hanyatt fekve, lebegve várjon nyugodtan a mentők megérkezéséig. Felmérésünkben a megkérdezettek 37 százaléka tudta a helyes választ. Vissza a következő kérdéshez!
6. c. A felmérésben részt vevők több mint 72 százaléka rossz választ adott. – Ne döntsön a traktorral történő vontatás mellett, mert ha például az erőátviteli berendezések is megsérültek, nőhet a kár. Inkább hívjon a helyszínre autómentőt – javasolja Laukó László, a Magyar Autóklub szolgálatvezetője. – Semmiképpen se hagyja el anélkül a területet, hogy pontosan tisztázták volna, ki a felelős a balesetért, és ezt a baleseti kárbejelentő lapon is rögzítsék. A biztosító ezt a nyomtatványt fogadja el hivatalos dokumentumként. Ne menjen bele az anyagiak helyszínen való rendezésébe, mert kétséges, hogy pontosan fel tudja mérni a kárt. Ha nem tudnak megegyezni, hívjon rendőrt. Vissza a következő kérdéshez!
7. a. Mivel nem tudhatják, mikor fogják megmenteni önöket, a víz a legfontosabb a túlélés szempontjából – és ezt a válaszadók több mint 98 százaléka tudta is. Azt viszont, hogy a szendviccsel mi a teendő, csak 1,1 százalék tudta. – Ne egyenek olyan szendvicset, amely fehérjét tartalmaz – figyelmeztet Bagyó Sándor, a zánkai Vízimentők Balatoni Szakszolgálatának vezetője –, mert a fehérje emésztéséhez víz kell. Ilyenkor legjobb a lekváros szendvics, mert a cukor nagyszerű túlélőétel. Ha van öngyújtójuk vagy gyufájuk, lehetőség szerint készítsenek fáklyát, és jelezzenek az esetleg arra tévedő hajóknak. Vissza a következő kérdéshez!
8. c. Csak a válaszolók 8 százaléka (kétszer annyi nő, mint férfi) döntene helyesen, ha ilyen helyzetbe kerülne. – Ha autóban vannak, maradjanak is ott, közben mobiltelefonon pontosan tájékoztassák a tűzoltóságot a veszélyhelyzetről – javasolja Pintér Ferenc győri tűzoltó őrnagy. – Minimális a benzintank felrobbanásának kockázata. Dudáljanak, csapjanak zajt, hogy a mentésben részt vevők gyorsan megtalálhassák önöket. Közben figyeljenek a szokatlan hangokra, emberi beszédre, fűrész zajára, mert ezek a megmenekülésüket segíthetik. A forró levegőtől és a mérges gázoktól véd a bevizezett pléd, kabát vagy a száj elé tartott zsebkendő. Vissza a következő kérdéshez!
9. b. A válaszolóknak mindössze 2 százaléka döntött a helyes megoldás mellett. – Egy földrengés maximum 45-60 másodpercig tart. Csak akkor érdemes az épület elhagyásával próbálkozni, ha 20-25 másodperc alatt ki tud jutni a szabadba – magyarázza Vincellér Tibor, a nyíregyházi Kelet-magyarországi Speciális Mentő Egyesület elnöke. – Erre általában kicsi az esély. Inkább keressen valamilyen masszív, nagyméretű berendezési tárgyat (ágyat, asztalt), és bújjon alá. Ez megvédi a lehulló törmeléktől. Üvegfalú épületből semmiképpen se próbáljon kimenekülni, mert a törött üvegcserepek nagyon veszélyesek lehetnek. Vissza a következő kérdéshez!
10. a. Mindenképpen gyorsan kell cselekedni, mert a fog megmenthető. – Ne mossa le, hanem úgy, ahogy van, tegye tejbe, mert a tej megakadályozza a gyökérhártya kiszáradását. Ha így jár el, és 2 órán belül elviszi a fiát fogorvoshoz, valószínűleg sikerül visszaültetni a fogát – magyarázza dr. Jakabó Judit tatabányai gyermekfogorvos. – Ha nincs otthon tej, a kiesett fogat tegye vissza a gyerek szájába, a nyelve alá vagy oldalt a fogsoron kívül-re, ott lesz a legjobb helyen, amíg a szakemberhez eljutnak. – A válaszolók 72 százaléka kidobná csemetéje kitört fogát. A helyesen döntő 20 százalékból háromszor annyi a nő, mint a férfi. Lám, az örökké gondoskodó édesanyák...
Hozzászólás