Ragadja nyakon magát! A bőr alatt a kemény tapintatú pajzsporcot érzi, és kétoldalt egy-egy kiskanálnyi méretű szövet helyezkedik el – ez a pajzsmirigy. Roppant fontos szerv: ez termeli a sejtek anyagcseréjét szabályozó pajzsmirigyhormont. Jellegzetes tüneteket okoz, ha túl sok vagy túl kevés pajzsmirigyhormon termelődik. Ezekre a korai felismerés és kezelés érdekében oda kell figyelni.
A tünetek alapján vérvizsgálatra kerül sor, amikor megmérik a pajzsmirigyhormon szintjét, illetve a pajzsmirigyhormon termelését serkentő hormon (TSH) értékét. A magas TSH alulműködést jelez. Javasolt, hogy 55 éves kor felett rendszeresen mérjék meg a TSH-szintet: időskorban ugyanis gyakori a kevés tünetet okozó hipotireózis. A vérvizsgálat mellett ultrahangos és izotópos vizsgálatot is végezhetnek, amellyel a mirigy szerkezetét és működését értékelik.
A pajzsmirigy-túlműködés esetén a tüneteket megszüntető, illetve hormontermelést gátló gyógyszereket adnak, esetleg a pajzsmirigyet izotóppal pusztítják vagy egy részét műtéttel eltávolítják. A pajzsmirigy-alulműködést szintetikus pajzsmirigyhormon adásával kezelik.
A pajzsmirigy-túlműködés (hipertireózis) tünetei A pajzsmirigy-alulműködés (hipotireózis) tünetei |
Hozzászólás