Piros-arany cserepek
Az egyszerűségükben szép tárolóeszközök az ünnepi asztal hangulatos kellékei lehetnek
Alapanyagok
különböző méretű agyagcserepek • fehér alapozófesték • kartonpapír • piros és aranyszínű akrilfesték • matt lakk
Elkészítés
1. Lapos ecsettel vigyük fel a fehér alapozót a cserepekre, majd száradás után alaposan csiszoljuk át őket finom csiszolópapírral. Portalanítsuk a felületet.
2. Kartonpapírra rajzoljunk csillag- és fenyőmintát, majd a stencil elkészítéséhez sniccerrel gondosan vágjuk ki a mintákat, így a papíron megkapjuk a negatívot.
3. Ceruzával húzzunk két függőleges vonalat a cserepek két egymással szembeni oldalán. A belsejüket fessük aranyszínűre, a külső rész egyik felét pirosra, a másikat aranyra. A festéshez használjunk közepes méretű, kerek ecsetet. A festéket egyenletesen vigyük fel, a színek találkozásánál ügyeljünk a pontos vonalvezetésre. A cserép peremén fordítva alkalmazott piros és arany kontrasztot alkot, és játékossá teszi az összképet.
4. A stencil középvonalát (a negatív mintát) igazítsuk a cserép függőleges vonalára (lásd a nagy képet), majd a papírt rögzítsük a maszkolószalaggal. Fedjük le egy darab kartonpapírral a minta egyik felét, majd a másik felét fessük aranyra. Vegyük le a kartonpapírt, és hagyjuk a mintát száradni.
5. Most a minta festett felét takarjuk le a kartonpapírral, és a másik felét fessük pirosra. Hagyjuk megszáradni, végül kenjük át az egészet vékony réteg matt lakkal.
Világító tasakok
A beléjük helyezett mécses vagy LED-izzó fényével megvilágított csillagminták ünnepi hangulatot árasztanak
Alapanyagok
fehér és aranyszínű papír • vékony kartonpapír • üveg mécsestartó és mécses
Elkészítés
1. Az innen letölthető sablont, miután kellően felnagyítottuk, a csillagokkal és a hullócsillagokkal együtt ceruzával másoljuk át pauszra. Aztán másoljuk át a fehér és az aranyszínű papírra – egyikre a csillagokat, másikra a hullócsillagokat.
2. Vágjuk ki a sablonokat – a felső széleket cikcakkollóval is lehet. A csillagokat és a hullócsillagokat a feketék kivételével sniccerrel vagy hegyes kisollóval vágjuk ki.
3. „Völgyhajtással” vagy „hegyhajtással” (lásd a sablont) élezzük meg a hajtásvonalakat: először a tasakok alján a hosszú vonalakat hajtsuk be, utána a sarkokat és az oldalvonalakat is. Ragasszuk össze a zacskók hosszanti oldalait. A fenékrészhez hajtsuk be az alja két rövidebb, majd a hosszabb oldalak felőli részét, és az egymást fedő sarkokat ragasszuk egymásra.
4. Vágjunk ki egy 7,5×10 cm méretű kartonpapírt, a széleit ragasztóval kenjük be, és simítsuk belül a tasak fenekére. Ez merevíti meg az alját.
5. Ragasszuk a második pontban kivágott mintákat a tasakok elejére, és radírozzuk ki a ceruzanyomokat. A kivágott és a ragasztott minta kombinációja fény-árnyék hatást kelt.
6. Helyezzük mécsestartóba vagy kisebb üvegbe a mécseseket, gyújtsuk meg, és óvatosan tegyük őket a zacskókba.
Ötletek: A fehér és aranyszínű tasakok helyett készíthetünk színeseket is, például klasszikus piros-zöld összeállítást. Használhatunk LED fénnyel világító mécseseket is, melyek biztonságosak, nem okoznak tüzet.
Bohókás zoknik
Akassza az ablakkilincsre a vidám színű kötött karácsonyi zoknit, és kerüljön bele ajándék is
Alapanyagok
100 g Red Heart Las Vegas zöld • 50 g Red Heart Las Vegas fehér • 15–15 g pink és narancssárga vastag fonal
Méret: a szárától a sarkáig kb. 23 cm, a sarkától a lábujjakig 20 cm.
Mintanégyzet: 18 szem és 28 sor simakötéssel, 6-os kötőtűvel kötve = 10 cm-es négyzet.
Harisnyakötés: Sima szemeket kötünk a színoldalon, fordítottat a munka fonákoldalán.
A munka menete
A zokni szára: 5 tűvel dolgozunk a zokni színoldalán. A zöld fonallal dolgozunk, 48 szemet szedünk fel, amit elosztunk a 4 kötőtűn, így 12 szem jut mindegyikre. Patentkötéssel, 2 fordított, 2 sima váltakozásával kötünk 5 sort, aztán harisnyakötéssel folytatjuk 20 cm magasságig.
Sarokrész: 3 tűvel dolgozunk a zokni szín- és fonákoldalán, soronként fordulva. A 48 szemből 24 (vagyis a fele) két tűn pihen, amíg a másik 24 szemmel dolgozunk a sarokrész kialakításán. A sorok elején 1 szemet fogyasztunk, aztán simán kötjük végig a sort. A fordított oldalon is 1 szemet fogyasztunk, aztán fordított szemekkel kötjük végig a sort. Ezt ismételjük 10 soron át, így 14 szem marad a tűn. A következő sortól minden sor elején visszaöltünk az előző sor fogyasztott szélszemébe, és 1 szemet szaporítunk, aztán végigkötjük a sort sima, illetve fordított szemekkel. Ezt ismételjük 10 soron át, amíg ismét 24 szem lesz a tűkön, és közben kialakul a sarokrész.
Lábfej: 5 tűvel dolgozunk a zokni színoldalán. A 48 szemet ismét szétosztjuk a 4 tűre, 12-12 szemenként. Simakötéssel kötünk 10 cm magasságig.
A zokni orr-része: 5 tűvel dolgozunk a zokni színoldalán. A zokni orr-részét úgy alakítjuk ki, hogy minden sorban fogyasztunk egy-egy szemet az egyes tűk első szeméből, vagyis soronként 4 szemmel lesz kevesebb a tűkön. Így kötünk, amíg elfogynak a szemek.
Befejezés: a zokni szárát rövid pálcasorral körbehorgoljuk, majd még 20 láncszemet horgolunk. Ebből lesz az a fülecske, amellyel felakaszthatjuk az ablakkilincsre.
A megkötött zoknit díszítsük fel, hogy tényleg olyan legyen, mint a karácsonyfa. A fehér meg a színes fonalakból „gömbdíszeket” horgolunk, tetszőleges távolságokra egymástól. A horgolótűvel a szemek közé szúrunk a díszítőszállal, ráhajtjuk a fonalat, és ismét beleszúrunk ugyanabba a szembe, egymás után 3-4 alkalommal, amíg szép gömbölyű díszt nem kapunk.
Díszek a korláton
Szokatlan dekoráció a halvány szürkészöld levelekből kötött csokor és a merész, skarlátvörös szalaggal átkötött díszek kompozíciója
Alapanyagok
kb. 8 cm átmérőjű piros gömbdíszek • szép, kis levelű eukaliptuszágak • vékony drót • vastagabb drót • 5 cm széles piros organza vagy drótszélű szalag, csokronként 1-1 m • apró szögek vagy damil
Elkészítés
1. A korlátrudak számától függően vásároljunk kellő mennyiségű díszt, szalagot és örökzöld ágat. Vágjuk 20 cm hosszúra az eukaliptuszágakat, és készítsünk egyforma csokrokat.
2. Mindegyiket a vastagabb dróttal kössük össze szorosan. Ügyeljünk, hogy a csokrok mérete és alakja egyforma legyen.
3. A vékony dróttal erősítsünk egy-egy díszt a csokrokhoz. A drót végét hátul tekerjük meg és hajlítsunk belőle hurkot, így az akasztó rejtve marad. A fölösleges drótot vágjuk le a drótvágóval.
4. A dekorációt a dróthurkon átfűzött, keskeny piros szalaggal kössük a korlátrúdhoz.
5. A kompozíciót masnival tehetjük teljessé. Az organza vagy drótszélű szalaggal kössük át a korlátrudat, duplán csomózzuk meg és kössük a masnit a dísz mögé, hogy teljesen eltakarjuk a drótokat.
Organzadísz
Még a legegyszerűbb ajándékot is fényűzővé teszi, de arra is alkalmas, hogy újjávarázsolja a megunt karácsonyfadíszeket
Alapanyagok két ajándék csomagolásához
50 cm hosszú, 90 cm széles aranyszínű organza • 2,3 m hosszú, 2,5 cm széles aranyszínű szalag
Elkészítés
1. Az aranyszínű organzából vágjunk két 40x40 cm-es négyzetet. Ha szeretnénk elkerülni a szélek rojtosodását, használjunk cikcakkollót.
2. Az aranyszínű szalagot vágjuk félbe, a végeit vágjuk ferdére.
3. Helyezzük az ajándékot az organza közepére, fogjuk össze az anyagot, és kössük meg a szalaggal. Kössünk rá hosszú szárú, mutatós masnit. Igazítsuk el az organzát, hogy feszesen és szépen feküdjön a csomagoláson.
Hozzászólás