Sokat tudunk a napozás veszélyeiről, ám így is egyre gyakoribb a melanóma, évente közel 35 ezer európainál alakul ki. Az alábbiakban a melanómával kapcsolatos öt tévhittel és ezek kockázataival foglalkozunk.
Első tévhit: Csak az kap melanómát, aki leég a napon
Bár a melanóma a legtöbb esetben ténylegesen a napsütésnek kitett bőrön jelentkezik, de vigyázat: jóformán bárhol kialakulhat: a talpon, a szájpadláson, a szemen, a köröm alatt, az arcüregekben és a nemi szervek környékén. Lássuk, miért!
A melanóma a pigmenttermelő sejtek, idegen szóval melanociták rosszindulatú daganata. Miként a szervezet minden sejtje, a melanociták is mutálódhatnak és elrákosodhatnak. Bár főleg a bőrben találhatók, másutt, még a torokban is előfordulnak – és ahol melanocita akad, ott melanóma is létrejöhet. Ráadásul a melanóma eredeti helyéről más testrészbe is átterjedhet. Ahogy a melanóma eléri a bőr alsó rétegét, a rákos sejtek beléphetnek a véráramba vagy a nyirokrendszerbe, ezen keresztül elsodródva szétterjednek a szervezetben. Áttétek alakulnak ki más szervekben, például az agyban, a tüdőben vagy szívben, akár tíz-tizenöt évvel később is. Az áttétek képződése rendkívül rossz jel: rendszerint a távoli áttéttek felismerésétől számított tizenkét hónapon belül meghal a beteg.
Ezért létfontosságú, hogy egész testén – ne csak az arcán és végtagjain – rendszeresen ellenőrizze, nincsenek-e új elváltozások. 2008-ban egy ausztrál vizsgálat 3762 személy adatai alapján megállapította, hogy azoknál, akik a teljes testfelületet ellenőrzik, sokkal nagyobb az esélye, hogy idejében, még az áttét kialakulása előtt észrevegyék a melanómát.
Ha tehát ügyelni akar a szervezetére, akkor kérje meg a párját, hogy nézze meg a hajas fejbőrét, a hátát és minden olyan testtáját, amit saját maga nem lát. Gyanús eltérés esetén forduljon bőrgyógyászhoz. A fogász a rendszeres ellenőrzés kapcsán egyébként rutinszerűen ellenőrzi, nincsenek-e szájüregi daganatra – köztük melanómára – utaló jelek.
De már másnap csengett a telefonja. Az orvos elmagyarázta, hogy amit májfoltnak gondolt, az rosszindulatú melanóma: – Holnap meg kell nézetnie. A vizsgálat kimutatta, hogy a rákos sejtek a környező szövetekben négy centiméter mélyre hatoltak. Nicole komoly műtét és négy héten keresztüli napi négyórás interferoninfúzió után jelenleg rákmentes, de mindenkit arra int, ne becsülje le a kockázatokat. Kamaszkorában órákig napozott a strandon, és nemigen használt naptejet. Ma már tudja, hogy gondatlansága kis híján az életébe került. – Ha még egy hónapig halogatom a dolgot, belehalhattam volna – mondja a kétgyermekes családanya. |
Második tévhit: Csak azok vannak veszélyben, akik sokat tartózkodnak a napon
Igaz, hogy a bőrt érő ibolyántúli (UV-) sugárzás fokozza a melanóma kockázatát – a melanómák több mint 80 százalékát a napfény váltja ki. Az időnkénti erős UV-hatás – hétvégi vagy nyaraláskori leégés – nagyobb valószínűséggel károsítja a bőrsejteket és okoz melanómát, mint a rendszeres, kismértékű napozás.
A forró égövön, az Egyenlítő közelében élőkre nagyobb veszély leselkedik, sajnos azonban a hűvösebb tájak lakói sincsenek teljes biztonságban. – A hőmérséklet nincs feltétlenül szoros összefüggésben a sugárzással, hiszen egy hideg napon is rengeteg káros UV-fény érhet bennünket – mondja Grant McArthur docens, a melbourne-i Peter MacCallum Rákkutató Központ munkatársa. – Minden azon múlik, merre járunk bolygónkon.
Okvetlenül megfontolandó a nyaralás helyszíne és minden könnyelmű üdülési szokás is. A világos bőrű európaiak jellemzően napsütötte helyeken, például a Földközi-tengernél vakációznak, és hajlamosak megfeledkezni az óvatosságról – magyarázza dr. Orit Markowitz adjunktus, a New York-i Mount Sinai Egészségügyi Központ dermatológusa.
Hogyan védekezhet legjobban a melanóma ellen? Melyik szert válassza? Így ismerheti fel a melanómát |
Harmadik tévhit: A melanóma olyasmi, amit csak idősebbek kapnak meg
A melanóma kialakulásának valószínűsége az életkor előrehaladtával növekszik, de fiatalok is megkaphatják a betegséget. A legnagyobb veszélyt a gyermekkori túlzott napozás jelenti, ezért különösen oda kell figyelni arra, hogy a gyermekek bőrét védjék a napfénytől, illetve, hogy megtanítsák őket arra, hogyan kerüljék el a leégést.
A napsugárzás és a melanóma közötti kapcsolat erősebb, mint a dohányzás és a tüdőrák közötti. Minél többet tartózkodik valaki a napon, annál inkább nő a kockázat. Valahányszor az ember leég vagy lebarnul, az annak a jele, hogy az UV-sugárzás olyan mértékű volt, amitől aktiválódtak a melanociták – egyben károsodhatott sejtjeinek a DNS-e.
Elméletileg egyetlen leégés is melanómához vezethet. – Az eddigi betegeim zöme már többször leégett, de folyton azt hallom tőlük: „Mindig nagyon vigyázok” – mondja Richard Kefford professzor, az Ausztrál Melanóma Intézet kutatási igazgatója. Tanácsa a következő: – Semmilyen életkorban ne kockáztassanak!
Emlékei szerint akkor az járt az eszében, hogy csak az idősek szoktak melanómát kapni, a kortársai között nem fordulhat elő ilyesmi. A valósággal az érettségi évében szembesült, amikor az orvosa eltávolította az anyajegyet, és fölfedezte, hogy a lány melanómában szenved. A rák eltávolításához kilenc centiméteres bemetszést ejtettek Regan arcán, és hatvan öltéssel varrták össze. Két esztendő múltán Regan sminkkel takarja el a sebhelyet. – Két halvány vonal maradt az arcomon – mondja. – Ezek a nyomok arra emlékeztetnek, milyen szerencsés vagyok. |
Negyedik tévhit: A melanómára nincs gyógymód
A melanómával diagnosztizáltak körülbelül 90 százaléka a műtét után tartósan tünetmentes, de a fennmaradó 10 százaléknál, akiknél a melanóma már áttétet képzett, súlyosabb a helyzet. Az orvosok eddig nem sokat tehettek értük, de mostanában az Egyesült Államokban két újfajta gyógyszer jutott el a törzskönyvezés utolsó fázisába, amely minden valószínűséggel a következő két évben európai országokban is forgalomba kerül majd.
Az ipilimumab az immunrendszer működését serkenti, és a melanómasejtek elpusztítására készteti azt. Előrehaladott, áttétes melanómásoknál javítja a túlélési arányt.
A legutóbbi időkig PLX4032 néven nyilvántartott vemurafenib, valamint egy hasonló, GSK2118436 jelű szer a rákért felelős gént veszi célba. Gátlásával megakadályozzák a rákos sejtek osztódását, így azok nem kerülik el a természetes sejthalált. – Ez célzottan ható gyógyszer – mondja Kefford professzor –, ami a sejt Achilles-sarkát támadja meg, ezért nagyon kevés a mellékhatása.
A fogász tájékoztatta, hogy a szájpadlásán körülbelül három centiméter átmérőjű sötét, tojásdad folt látható. Se Heather háziorvosa, se a szakorvos nem tudta ránézésre megállapítani az elváltozás okát, amíg a biopszia ki nem derítette, hogy melanóma. – Egyéb tüneteket nem észleltem, és mindig azt hittem, hogy melanóma csak a külső testfelületen keletkezik – mondja Heather. Fájdalmas operációsorozattal távolították el a daganatot a szájüregéből. Két év elteltével a most ötvenesztendős asszony rendszeresen jár bőrgyógyászati felülvizsgálatra és radiológiai ellenőrzésekre, hogy meggyőződjenek róla, nem terjedt-e tovább a sejtburjánzás. – És végre kiigazíttattam a csorba fogamat is – tréfálkozik. |
Ötödik tévhit: Használok naptejet, úgyhogy nincs mitől félnem
Azok, akik rendszeresen használnak fényvédő szereket, esetleg nem tesznek a bőrükre eleget. Az egész testfelületre körülbelül 35 ml – egy-egy végtagra nagyjából egy kiskanálnyi – szükséges a megfelelő védelemhez, és amint elmúlik a hatása, pótolni kell.
A már lebarnult bőr vajmi csekély védelmet nyújt a nap ellen – körülbelül annyit, mint egy 4-es napvédő faktorú naptej. A nap nélküli barnítók semmi védelmet sem jelentenek. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) arra is felhívja a figyelmet, hogy amikor csak lehet, viseljünk fejfedőt, napszemüveget, olyan öltözéket, ami minél kisebb bőrfelületet hagy szabadon, és húzódjunk árnyékba.
Na de mi a helyzet, ha évek óta igyekszünk lebarnulni – vajon ilyen esetben már jóvátehetetlen a károsodás?
– Legalább most kezdjenek el védekezni a napfény ellen – mondja Bruce Armstrong, a Sydney-i Egyetem közegészségügy-professzora. – Lehetséges, hogy már komoly bajt okoztak, megnövelték a kockázatot, de tovább tetézhetik, ha folytatják a sütkérezést.
Hozzászólás