Feszültség, idegesség és rohanás. Mindezek tetejébe nem hiányzik egy jó kis fejfájás, ami miatt képtelenség a környezetre, a munkára figyelni.
A fejfájás típusa határozza meg, mennyire sikeresek a tünetek enyhítésére tett próbálkozások. Az orvos munkáját segíti a fejfájásnapló, amelybe a páciens feljegyzi, mikor, milyen körülmények között jelentkeztek a panaszok.
Ha hirtelen migrénes tüneteket tapasztal, a fejfájást kísérő tünetei megváltoznak vagy a felírt gyógyszer maximális adagban sem hat, forduljon orvoshoz!
Tenziós fejfájás
Jellegzetesség: a fejfájás a fej bármely részét érintheti. Sokan abroncsszerűen szorító fájdalomról számolnak be, de gyakori a tarkótáji fájdalom is.
Feltételezett oka: egyes elméletek szerint a fejbőr izmainak görcsös összehúzódása.
Kiváltó tényező: stressz, szorongás, alvászavar, rossz testtartás, hormonális változások, depresszió.
Kezelés: nemszteroid gyulladáscsökkentők (NSAID, például aszpirin, paracetamol, de vigyázat: a túl sok fájdalomcsillapító károsíthatja a májat!), indokolt esetben antidepresszáns. Egyénenként változó mértékben a fejbőr masszírozása, illetve egyéb házi gyógymódok.
Migrénes fejfájás
Jellegzetesség: rohamokban fellépő, súlyos, többnyire féloldali fejfájás. Előjelek (fényfelvillanások, sötét foltok, a kar vagy a láb zsibbadása) figyelmeztethetnek rá. Más tünetek – így émelygés, hányás, kifejezett fény- és hangérzékenység – kísérhetik.
Feltételezett oka: átmeneti keringési zavar az agyi erekben.
Kiváltó tényező: élelmiszerek (vörösbor, csoki, sajt), stressz, kimerültség, gyógyszerek, hormonális változások (terhesség, fogamzásgátló szer szedése, menopauza) és pár kevésbé ismert tényező.
Kezelés: NSAID, migrénes rohamoldó szerek (orvos írja fel).
Hozzászólás