Csúnya dolog, de tény: a bőrünkről állandóan kis darabok hámlanak le, ruháink, az ágynemű és a bútorok pedig szabad szemmel alig látható szálakat szórnak szét. Ezek együtt a ház minden felületén megtelepednek. Itt az ideje, hogy megszabaduljon tőlük a következő portalanító módszerekkel!
Hetente váltson ágyneműt
A kényelmes ágy az egyik legfőbb porforrás. A huzatok nemcsak összegyűjtik a lehámló bőrdarabkákat, hanem a saját anyagukból is elhullajtanak szálakat, s akárhányszor a másik oldalára fordul, egy-egy porfelhőt eresztenek ki magukból. A heti lepedő- és ágyneműmosással minimálisra csökkentheti a kibocsátást. A géppel nem mosható darabokkal nem szükséges hetente a tisztítóba járnia, csak vigye ki őket a szabadba kirázni. A párnákból kiütögetheti a por egy részét, de az alapos tisztításhoz mossa vagy tisztíttassa ki őket. Az ágynemű áthúzásakor se keverjen fel porvihart: óvatosan tekerje fel a régit és terítse ki az újat, mivel még a friss huzatokból is hullanak az apró szálak.
Szétterítés helyett szedje is össze a port
A tollseprűk és száraz rongyok ugyan összegyűjtenek valamennyit a felkevert porból, de ennek a legnagyobb része egyszerűen csak leülepszik máshol. Sokkal jobban működnek a megnedvesített rongyok, vagy az olyan eldobható törlőkendők, melyek elektrosztatikus töltés segítségével vonzzák és felveszik a port. Az olajjal vagy viasszal átitatott porgyűjtő kendők is hatásosak, de nyomot hagyhatnak a bútorokon. Csak olyan helyeknél használja a porszívó megfelelő csatlakozóit, melyeket nehéz ronggyal törölgetni, mint például az egyenetlen felületeknél vagy a bonyolult fafaragásoknál, mivel a porszívóból kiáramló levegő szintén porfelhőt kavar.
Rázza és ütögesse ki a szőnyegeket
A legtöbb lakásban a szőnyeg messze a legnagyobb portározó: rengeteg anyag potyog ki belőle, és hatalmas szivacsként szívja fel a koszt. Még a szőnyegalátét is megfogja a port, mely aztán minden lépésnél felszáll. Azok számára, akik komoly allergiától szenvednek, az egyetlen megoldás gyakran csak az lehet, ha felszedik a padlószőnyeget, és parkettát tesznek a helyére. A nagy méretű szőnyegeknek nem elég a porszívózás: évente 3-4 alkalommal vigye ki őket a lakásból, terítse ki egy kerítésre vagy szárítókötélre, és partvissal vagy teniszütővel verje ki belőlük a port. Egy alapos kiütögetéssel sokkal több portól megszabadul, mint a porszívózással. A kisebb szőnyegeket minden héten vigye ki kirázni.
A párnákat se sajnálja
A kárpitozott bútorok nemcsak elhullatják a saját szöszeiket, hanem összegyűjtik a rájuk ülepedő port, és amikor leül, minden alkalommal porfelhők szállnak fel belőlük. Ha nincs ínyére a bőr vagy műbőr bútor, próbálja ki a következőket:
• A por leginkább a vízszintes felületeken gyűlik össze: ezeket hetente porszívózza ki. A függőleges részeket havonta is elég.
• Vigye ki a szabadba a párnákat, és ütögesse ki belőlük a port. Egy régi teniszütő nemcsak kiválóan megfelel erre a célra, még a fonákot is gyakorolhatja vele. Ha elég alapos munkát végez, sokkal jobban ki tudja püfölni a mélyre beülepedett port, mintha porszívóval próbálná.
• A székek és fotelok védőhuzatait könnyedén leveheti és kirázhatja. Még jobb, hogy némelyik gépben is mosható. Készen kapható huzatokat vásárolhat lakberendezési és diszkontüzletekben, vagy az interneten is.
Hozzászólás