Kulcskérdések
15 perc hírnév Úgy tűnik, mindig akadnak olyanok, akik önként és dalolva hagyják, hogy porig alázzák, kipenderítsék, „a szigetről” kiszavazzák vagy önmagukból kifordítsák őket. Míg egyes szakértők szerint a résztvevőket a csalóka „15 perc hírnév” utáni vágy hajtja, mások azt állítják, ez nyújt lehetőséget számukra, hogy átváltozzanak, új álláshoz, netán extra méretű kebelhez jussanak.
Nézőkből kukkolók A valóságshow felszínre hozza a bennünk lakozó voyeurt. A műsorkészítők a szereplők megfelelő, rendszerint robbanásveszélyes elegyének létrehozásával garantálják a műfaj leginkább létfontosságú összetevőjét: a konfliktust. Még jobb, ha a nők rosszmájú cicababák, a férfiak pedig nagyképű, goromba fráterek.
Ez valóban valóság? Röviden: hébe-hóba igen. A tévéstábok nemegyszer lebuktak már azzal, hogy utószinkronizált párbeszéddel, ravaszul összevágott képsorokkal teremtettek álkonfliktust. A nézők átlátnak a szitán; a közelmúltban egy egyesült államokbeli közvélemény-kutatásban a megkérdezetteknek csupán 30 százaléka hitte el, hogy a műsorok a ténylegesen történteket tükrözik.
A számok szintjén
>> A Szombat esti láz brit receptjét 38 ország vásárolta meg, és magában Nagy-Britanniában a legnagyobb közönséget vonzó adást 13,3 millióan kísérték figyelemmel, azaz 49%-os nézettséget ért el.
>> Kabulban 3000-en jelentkeztek a 2009-es afgán Topmodell leszek szereplőválogatására – igaz, mindössze tíz nő volt köztük.
>> Egy 2007-es felmérés szerint több mint minden tizedik brit serdülő abbahagyná a tanulást, hogy valóságshow-ban léphessen fel.
>> Egy októberi napon a Megasztárt és az X-Faktort összesen 3,5 milliónyian nézték, vagyis az összes tévéző 70 százaléka.
>> A Big Brother orosz változatának első évadában naponta 3000 rajongó állt sorba, hogy bepillanthasson a műsorba. Fejenként 20 rubel (140 Ft) ellenében öt percig félig áteresztő tükrön át leshették a díszletlakást.
>> 2009-ben a YouTube legnézettebb tételévé vált Susan Boyle belépő videója a brit Csillag születikből, több mint 120 millióan voltak rá kíváncsiak.
>> A Való Világ 3. sorozatának győztese 492 069 szavazattal nyert a döntőben.
>> Becslések szerint a főműsoridős amerikai tévéprogramok közül minden 4. valóságshow.
>> Gordon Ramsay brit séf A konyha ördöge egyik adásában több mint 80-szor használ egy bizonyos szitokszót.
A valóságshow-k osztályozása
Vetélkedők A sok esetben összeköltöztetett résztvevőket valamilyen díjért való versengés közben filmezik le. A sorozat folyamán a szereplőket zsűri, nézők vagy vetélytársak ejtik ki a műsorból. Ilyen például A sziget, a Szombat esti láz, az X-Faktor és a Nagy Ő.
Dokumentumfilm-szerűek E leskelődős műsorok szereplői minden percüket a kamerák árgus szemei előtt töltik. A cselekmény a résztvevők egymásra hatása vagy műsorvezetői „ösztökélés” nyomán bontakozik ki. Ilyen például a Való világ, a Győzike-show és a Celeb vagyok, ments ki innen! A hírességeket (celebritás, röviden celeb) felvonultató alkategóriát celebrealitás néven is emlegetik.
Átváltoztatók Itt a fejlődés a lényeg. Az „ilyen volt, ilyen lett” műsorok skálája a külső megjelenéstől (Celebek fitneszklubja, A nagy fogyás) az otthonon át (A nagy házalakítás) az életmódig (Anyacsavar, Várom a párom) terjed.
A határok feszegetése
„Engem válasszanak!” Készséges „áldozatokból” sosincs hiány. A kipróbált valóságshow-szereplők, Richard és Mayumi Heene nemrégiben úgy tettek, mintha hatéves kisfiuk, Falcon egy héliumballonon elrejtőzve repült volna át az Egyesült Államok nyugati fele fölött. A szemfényvesztéssel arra akarták csábítani a tévéproducereket, hogy valóságshow-t szervezzenek a családnak. Ez nem jött össze, viszont Richard Heene-t szabadságvesztésre ítélték.
Valóságshow-szindróma Pszichológusok egyre több olyan páciensről számolnak be, akinek az a rögeszméje, hogy valóságshow gyanánt filmre veszi az életét. A tünet-együttesben szenvedők gyakran azt hiszik, hogy rokonaik és ismerőseik társszereplők, és minden lépésük adásba kerül, miként az 1998-as mozifilm, a Truman-show főhőséé.
Kizsákmányolás A műsorgyártók túlzásokba esnek, hogy lebilincselő látványosságot nyújtó szereplőket hajtsanak fel. Betegség sújtotta és sorscsapásokat elszenvedett családok például állandó kedvencei az olyan show-knak, mint az Álomépítők.
Korszakoló
1948 Az Egyesült Államokban bemutatják az első rejtett kamerás Kandi kamera tévéműsort, amely mulatságos helyzetekben rögzíti a szereplők spontán viselkedését.
1973 A valóságshow afféle születésnapjának számít, amikor a PBS közszolgálati csatornán adásba kerül az Egy amerikai család, amely kendőzetlenül ábrázolja a beszédes nevű Loud (’Harsányi’) família mindennapjait.
1991 A 28-as szám című holland műsor meghonosítja a közös fedél alá telepített idegenek lefilmezésének koncepcióját.
1992 A Music Television (MTV) Friss hús programja hét ifjú sztárjelöltet költöztet egy házba, és filmre veszi ténykedésüket. A műsor immár huszonnegyedik szezonját számlálja.
1999 A Big Brother (amelynek elnevezését az 1984 című regény ihlette) első sugárzása Hollandiában. Ezután csaknem 70 országban készülnek helyi változatok.
2001 A Megasztár debütál a brit televízióban. 110 országban 50 mutációja jön létre, az amerikai például hat éven át vezeti a tévéműsorok nézettségi listáját.
2001 Elindul Magyarország első valóságshow-ja a Viasat3-on Bár címmel
2006 Kínában a hatóságok – féktelen közönségesség és testiség címén – betiltják a megasztáros jellegű Szuperlányt.
2009 Több mint 19 millió brit tévénéző tekinti meg a Csillag születik döntőjét, hogy láthassa Susan Boyle-t, ezzel az adás a legutóbbi öt esztendő legnézettebb szórakoztató műsorává lép elő.
2010 A Szellemi Tulajdon Világszervezete jogsegélyszolgálatot indít azok számára, akik úgy vélik, hogy valaki elorozta valóságshow-ötletüket.
2010 A malajziai „Megaimám”, az Imam Muda résztvevői iszlám hittudományi kérdésekre adnak választ, és olyan feladatokkal kell megbirkózniuk, mint a serdülőkori tanácsadás és holttestek temetésre előkészítése. A tét egy új autó, imámi állás és szaúd-arábiai ösztöndíj.
Hozzászólás